(Externe) veiligheid en risico's in de buurt
Als inwoner van Midden- en West-Brabant moet je veilig kunnen wonen, werken en recreëren. Maar als je naast een chemische fabriek woont is dat niet vanzelfsprekend. Wet- en regelgeving van de overheid moeten risico’s van bedrijven in jouw omgeving zo klein mogelijk houden.
Een uitslaande brand, een gifwolk die over de buurt trekt, of een ontspoorde goederentrein vol chemische stoffen. Een klein ongeluk bij industriële bedrijven kan grote gevolgen hebben voor de mensen in de buurt. Zeker als het gaat om bedrijven met veel gevaarlijke stoffen.
Externe veiligheid
Als (lokale) overheid wil je een incident natuurlijk voorkomen. Bij het maken van bestemmingsplannen voor ruimtelijke ontwikkeling willen gemeenten en de provincie daarom weten waar de risico’s liggen rondom bedrijven en transportroutes. Zo kunnen zij deze risico’s beheersen en bijvoorbeeld de meest geschikte en veilige wegen aanwijzen om gevaarlijke stoffen over te vervoeren.
Als het expliciet gaat om risico’s omtrent het gebruik, de opslag en het vervoer van gevaarlijke stoffen over de weg, het water, spoor of via buisleidingen, dan noemen we dat de ‘externe veiligheid’. Dit heeft steeds meer aandacht van de overheid.
Externe veiligheid is een complex werkveld dat vraagt om specialistische kennis. De OMWB is het expertisecentrum in Noord-Brabant voor externe veiligheid. Wij ondersteunen gemeenten en provincie bij het maken van beleidsplannen voor ruimtelijke ontwikkeling en bij de wijzigingen die nodig zijn binnen de Omgevingswet. Dat doen we onder meer door gedetailleerde risicoanalyses te maken. Daarnaast schakelen ze ons in voor de vergunningverlening, toezicht en handhaving bij bedrijven, en registratie van gegevens in het REV (register Externe veiligheid), getoond in de Atlas van de leefomgeving.
Bedrijven met veel gevaarlijke stoffen (Seveso)
De OMWB is één van de zes omgevingdiensten in ons land die toezicht mag houden op bedrijven met grote hoeveelheden gevaarlijke stoffen (zogenoemde Seveso-bedrijven). Dat doen we in heel de provincie Noord-Brabant.
Samenwerking
Omdat gevaren – zoals een gifwolk – zich snel kunnen uitbreiden over meerdere gemeenten, werken we nauw samen op dit gebied in de regio. Ook werken we op landelijk niveau samen in bijvoorbeeld het Landelijk Platform Veilige Leefomgeving met een OMWB-collega als voorzitter. Zo houden we onze kennis op peil. Daarnaast werken we voor Seveso-bedrijven samen met onder meer de inspectie op de arbeidsomstandigheden, de veiligheidsregio (brandweer) en de waterschappen in een samenwerkingsverband.
Vragen over wat de OMWB doet met externe veiligheid?
- Neem contact op met Pascal Verstraten-Middelink (p.verstraten@omwb.nl) of Rudy Bos (r.bos@omwb.nl).
Meer weten?
- Bezoek de website van Relevant, het landelijke netwerk voor Externe Veiligheid.
- Bekijk de risicokaart voor risico’s in uw buurt.